Spelgegevens
| Naam spel | Dragonarium |
| Spelbedenker | Wei Chang, Kuan Chen |
| Vormgeving | Zingco Kang, Yuan Momoco |
| Uitgever | Wonderful World Board Games |
| Jaar van uitgave | 2026 |
1-4 | 10+ |
40 | 30-45 minuten |
Tegels leggen, Puzzel | Spelregels ![]() |
Inleiding
In Dragonarium betreed je de magische wereld van de “Keizerlijke Broedplaats”, waar spelers hun eigen drakenverblijf opbouwen en draken uitbroeden.
De eerste indruk
Het materiaal is stevig. De componenten zijn kleurrijk. De insert in de doos vond ik wat dun, en het was ook niet helemaal duidelijk hoe alles het beste kon worden opgeborgen.
De voorbereiding
Elke speler krijgt een bordje, een starttegel die hij op het midden van het bord plaatst, een assistent die straks rondes gaat lopen langs de velden, en drie pilaartegels. Op de achterkant van de territoriumtegels staat een cijfer dat aangeeft bij hoeveel spelers die tegel gebruikt wordt. Sorteer die uit op basis van het spelersaantal, schudt ze, en leg vijf tegels open bij een spelersaantal van drie en zes tegels bij een spelersaantal van twee of vier.
Al het andere materiaal (pilaartegels, draken, de rest van de territoriumtegels en de elementensteentjes (rood, blauw en groen)) worden op tafel gelegd. De startspeler krijgt de startspelertegel.
Spelverloop
Het spel bestaat uit twaalf rondes. Om de beurt voert elke speler de volgende acties uit:
1. Territoriumtegel van de markt kiezen en plaatsen
De speler kiest een territoriumtegel en legt die op zijn bord. Elke tegel bestaat uit twee gebieden, met daarop elementen of een mogelijkheid om pilaartegels te verkrijgen. Je mag tegels ook op elkaar leggen; die tegel moet wel onder beide gebieden ondersteund worden, en daarvoor kun je, als dat nodig is, pilaartegels gebruiken. Je mag geen tegel plaatsen op een gebied waar een draak staat, of een gebied dat slechts gedeeltelijk gevuld is met elementstenen.
2. Draken uitbroeden
Als je een territoriumtegel over een gebieden bouwt waarop pilaartegels staan afgebeeld, dan krijg je pilaartegels. Bouw je over een gebied heen dat compleet is gevuld met elementstenen, dan wordt een draak in de kleur van dat gebied uitgebroed. Deze draak mag je plaatsen op elk gebied naar keuze waar nog geen draak staat. Ook op een plek waar je geen tegel hebt liggen. De draak zorgt er voor dat het gebied geldt als een gebied in de kleur van de draak; op die manier kun je een veld van dezelfde kleur uitbreiden.
3. De assistent verplaatsen
Kies een elementkleur en tel het aantal gebieden van het grootste veld in die kleur. De assistent wandelt nu rond het bord met dat aantal stappen en kijkt of in elke rij of kolom een elementsteen in de gekozen kleur geplaatst kan worden. De elementstenen MOETEN geplaatst worden als er plek is. Op elke tegel staat welke element er op moet komen.
Uitzondering zijn de goudgebieden. Daar kan elk element geplaatst worden en dat is ook de plek waar de gouden draken uitgebroed kunnen worden.
Als elke speler aan de beurt is geweest, dan wordt de markt pas aangevuld met nieuwe tegels en gaat de startspelertegel met de klok mee naar de volgende speler.
Na twaalf rondes – als er nog maar twee tegels over zijn – eindigt het spel. Dan worden er punten geteld. Iedere speler telt voor elk element apart (rood, groen, blauw en goud) de velden van z’n grootste gebied en vermenigvuldigt dat met de hoogte. Elke gouden draak levert nog eens drie punten op.
Degene die de meeste punten heeft, wint het spel.
Tips en opmerkingen
Elk spelersbord heeft twee kanten. Eentje voor beginners en een kant waarbij elke speler z’n eigen extra regeltjes krijgt. De zogenaamde B-kant.
Het spel is ook solo te spelen. De setup is zoals een spel met twee spelers. Nadat de assistent gelopen heeft, kies je een tegel uit de markt die eenzelfde gebied heeft als dat je net hebt gespeeld en legt die af. Zijn er meerdere of geen, dan leg je de meest linkse af. De markt wordt pas aangevuld als er nog maar één of twee territoriumtegels in de markt liggen.
Oordeel recensent

Dragonarium is een pittige puzzel. Van de ene kant zijn draken gunstig, omdat die eventueel je gebied kunnen vergroten. Van de andere kant wil je er niet te veel, want dat blokkeert je mogelijkheden om de hoogte in te bouwen.
Je bent, zeker als je als laatste zit in de ronde, erg afhankelijk van welke tegels er nog over zijn. Soms zullen die keuzes niet ideaal zijn. Voor puzzelaars en vooruitdenkers is Dragonarium een uitstekend spel.
Foto’s: Wonderful World Board Games

1-4
10+
40
30-45 minuten
Tegels leggen, Puzzel




Deze tijdens Spiel gespeeld. Uitleg had nog wat gaten, maar we hadden een goed idee van het spel.
Het heeft wat dezelfde speelstijl als Kingdomino en Pyramido. Door de draken die er hier bijkomen krijgt het spel wel een andere dynamiek en moet je goed op de keuzes letten bij het plaatsen van de draken.
Prima puzzelspel!