Spelgegevens
| Naam spel | Runes: The Game |
| Spelbedenker | Clemens von Bank |
| Vormgeving | Clemens von Bank |
| Uitgever | CBGame |
| Jaar van uitgave | 2025 |
2-5 | 8+ |
38 | 20-40 minuten |
tegels leggen, domino | Spelregels ![]() |
Inleiding
Je gaat runen aanleggen en daarbij proberen je markers weg te spelen. Maar let op, ritueel-kaarten kunnen flink roet in het eten gooien!
De eerste indruk
We hebben de “2026 Black Edition” bij Roll The Dice. De inlay zorgt dat alles netjes in de doos past en ook dat iedereen zijn materiaal snel heeft.
Materiaal voelt goed en stevig aan, hoewel één ritueelkaart lichtjes beschadigd geraakte bij het openen van de seal.
Spelregels zijn duidelijk geschreven en je kan snel beginnen met spelen.
De voorbereiding
De opzet van het spel is minimaal, wat er voor zorgt dat je snel kan beginnen.
Elke speler neemt een spelersbordje en legt er per veld vijf markers in zijn kleur op, afhankelijk van het aantal spelers zijn dit meer of minder velden. Iedereen neemt ook 3 runentegels en legt deze open voor zich neer.
De gekozen startspeler begint het spel.
Spelverloop
De startspeler en vervolgens met de klok mee legt iedereen om de beurt een runetegel aan.
Afhankelijk van het aantal symbolen dat overeenkomt, mag je een gelijk aantal markers van jezelf op de net geplaatste tegel leggen.
Het principe van aanleggen is zoals bij domino, met dat verschil dat niet alle symbolen moeten kloppen, maar wel minstens één. Hoe meer kloppende symbolen, des te meer markers je mag plaatsen. Een ster telt hierbij als joker.
Leg je een gouden runetegel aan, mag je het aantal markers dat je mag leggen verdubbelen, met een maximum van zes markers.
Leg je een zwarte runetegel aan, krijg je een ritueelkaart.
Deze kan je later inzetten en uitvoeren wat er op de kaart staat. Enkele voorbeelden: je mag een tweede tegel aanleggen, beurtvolgorde draait om, tegel stelen, …
Als je een rune tegel hebt die meer passende symbolen heeft dan een tegel die al op het bord ligt, mag je deze overbouwen. De markers van de andere speler gaan dan terug naar zijn voorraad en je legt jouw tegel en markers op de eerder geplaatste tegel.
Als het je lukt om zes runetegels in een rechte aaneengesloten rij te bezitten of zes runetegels in een mooi rondje, met elks markers van jezelf er op, dan mag je op een van deze tegels vijf extra markers leggen. Zodra deze verbinding weg is, komen ook de extra markers weer terug.
Pas als je geen runtegels meer voor je hebt liggen, neem je drie nieuwe tegels.
De eerste speler die het lukt om zijn laatste marker te plaatsen wint meteen het spel.
Tips en opmerkingen
Volgens de spelregels is de nieuwe startspeler, de gene met de meeste markers, maar bij ons werd deze regel eigenlijk al meteen vergeten. Later zagen we op Boardgamegeek ook een reactie van de auteur dat je ook prima met de klok mee kan spelen.
Er zijn twee spelvarianten voor als je met kinderen speelt. Je speelt dan of zonder ritueelkaarten of met een aantal kaarten minder, in dit laatste geval laat je de gemarkeerde kaarten er uit, dit zijn hoofdzakelijk pestkaarten.
Het overnemen van een tegel kan heel sterk zijn, omdat je zo best wat markers van een tegenstander kan verwijderen, maar hoe later in het spel, hoe moeilijker het wordt.
Doordat je pas mag aanvullen als je geen tegels meer hebt, en de tegels open liggen, kan je dus ook makkelijk kijken naar wat anderen nog hebben en welke mogelijkheden ze hebben. Pas daar je zet op aan.
Oordeel recensent

Voor mij is dit een prima familiespel, gezellig met de familie na het eten. Ook door de korte speelduur is hier zeker een groot publiek voor.
De veelspeler zal deze, in mijn ogen, wat te licht vinden, en te weinig mogelijkheden om elkaar te blokkeren. Want overnemen klinkt leuk, maar lukt in vele gevallen toch vaak net niet. Bij de ritueelkaarten zitten ook kaarten zoals, laat iemand een beurt overslaan, vaak geen favoriet om die er in te doen.
Op zich zijn de spelregels goed en duidelijk geschreven, maar hier en daar zijn er toch nog wat puntjes die ruimte voor interpretatie overlaten.
Zal ik het bij mij in de kast zetten? Nee, maar als mensen vragen om het mee te spelen, doe ik graag een potje mee.
Foto’s: CBGame

2-5
8+
38
20-40 minuten
tegels leggen, domino



